Baraginėje duris atvėrė krašto istoriją pristatančios parodos

NAUJIENOS

1/23/2023

Šeštadienį 2023-ųjų mažąja Lietuvos kultūros sostine paskelbtoje Baraginėje atidarytos trys parodos, liudijančios apie Baraginės ir visos Sūduvos krašto istoriją. Šių parodų atidarymą lydėjo Marijampolės kultūros centro Liudvinavo mėgėjų teatro „Žalias sodas“ pasirodymas.

Baraginės bibliotekoje – paroda apie Baraginės kraštą ir jo istoriją

Pirmoji duris atvėrė Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Baraginės padalinyje įsikūrusi fotografijų paroda „Mano Baraginė“. Parodoje eksponuojami fotografijų albumai, kuriuose pristatomos įvairios šio krašto gyventojų gyvenimas XX-XXI amžiuose. Taip pat nedidelėje parodos dalyje pristatomi kaime gyvenantys menininkai, veikiantys kolektyvai, meno įstaigos ir lankytini objektai.

Parodą atidarė Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos direktorė Daiva Kirtiklienė, sveikinimo žodį tarė Marijampolės savivaldybės tarybos narys Albinas Mitrulevičius. Parodos atidarymo metu savo prisiminimais pasidalino Baraginės kaimo gyventojos Natalija Vokietaitienė, Aldona Vaišnorienė, Vitalija Žvingilienė ir Irena Maziliauskienė.

Parodoje „(Už)kulisiai“ pristatomi meno kolektyvai

Renginių veiksmui persikėlus į Marijampolės kultūros centro Baraginės skyrių, lankytojus pasitiko dvi parodos, iš kurių viena – „(Už)kulisiai“, pasakojanti apie Baraginės kaime veikusius ir veikiančius meno kolektyvus.

Baraginėje pirmosios meno kolektyvų užuomazgos buvo dar 1947 metais, atidarius klubą – skaityklą. Nuo to laiko vietovėje ilgą laiką veikė mėgėjų teatro trupė, vėliau – ir pagyvenusiųjų šokių kolektyvas, kapela, estrados grupė. Besikeičiant laikams keitėsi kolektyvai, jų sudėtis. Šiuo metu Baraginėje veikia jaunimo kapela „Svaja“, kuri kitais metais švęs 25 metų sukaktį.

Parodoje pristatomos fotografijos ir vaizdo įrašai, liudijantys apie skirtingų meno kolektyvų veiklą. Vienoje parodos dalyje yra pristatoma ir Editos Orinienės fotografijų serija, kurioje pristatomi Baraginės jaunimo kapelos „Svaja“ nariai. Parodos idėją ir kūrimo procesą pristatė Mažvydas Maziliauskas, o susirinkusiems pasirodė Baraginės jaunimo kapelos „Svaja“ mažiausi nariai.

Paroda Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriuje veiks iki balandžio 30 dienos. Parodos lankymas nemokamas.

Pristatyta Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus tekstilės rinkinių kolekcija

Dar viena paroda, įsikūrusi Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriuje – tai tekstilės paroda, sudaryta iš Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus fondų tekstilės rinkinio. Parodoje eksponuojami Sūduvos kraštui būdingi tautiniai kostiumai, rinktinės juostos, kraitinė patalynė, galionai, čekčiukas, rankšluosčiai, cvilikai, lino audinio ritiniai ir lovatiesės.

Parodą pristačiusi muziejaus direktoriaus pavaduotoja ir vyriausioji fondų saugotoja Danutė Katkuvienė iš visų eksponatų išskyrė lininę drobę, išskirtinę tuo, jog dėl audinio plonumo ne kiekviena audėja gebėjo išausti tokią medžiagą. Ilgą laiką šios drobės buvo naudojamos kaip aprangos dalis, vėliau – staltiesėms ar kitoms reikmėms. Šiuo metu tokių drobių visoje Lietuvoje išliko nedidelė dalis, iš kurių apie 30 drobių galima atrasti Marijampolėje.

Paroda Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriuje veiks iki balandžio 30 dienos. Parodos lankymas nemokamas.

Parodų atidarymus užbaigė teatro artistų pasirodymas

Po parodų atidarymo Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriaus hole, salėje susirinkusiems pasirodė 2018-aisiais metais buvusios mažosios Lietuvos kultūros sostinės – Liudvinavo – mėgėjų teatras „Žalias sodas“. Aktoriai žiūrovams pristatė nuotaikingą komediją „Ech, tie vyrai, ech, tos moterys“, pastatytą pagal Kazio Sajos pjesę „Pasimatymas sodo namelyje“. Spektaklio režisierė – Vita Gvazdaitienė.

Sekite mažosios Lietuvos kultūros sostinės naujienas socialiniame tinkluose „Facebook“ (www.facebook.com/Baragine2023) ir „Instagram“ (@baragine2023). Gaukite visas mažosios Lietuvos kultūros sostinės naujienas tiesiai į savo el. pašto dėžutę užsiprenumeravę naujienlaiškį adresu www.baragine.lt.

Aušrinės Česnulienės nuotraukos.